Wokół pojęcia team buildingu na przestrzeni lat narosło wiele mitów i nieścisłości. Często uważa się, że jest to po prostu firmowa impreza integracyjna, co bardzo mija się z prawdą i nie ma nic wspólnego z prawdziwym pojęciem budowania zespołu. Ten bowiem opiera się na różnorakich aktywnościach dających realne rezultaty, a nie wieczorną imprezą, podczas której tematycznie przebierzemy się i poznamy ludzi z innych departamentów naszej firmy. 

W team buildingu istotne są rzeczy takie jak:

  • nauka poprawnej komunikacji
  • nauka sprawnej współpracy
  • stworzenie silnej i zgrane grupy
  • zbudowanie pozytywnej relacji wśród pracowników
  • nauka wspólnego dążenia do celu
team building

Największe korzyści w budowaniu zespołu płyną z prostoty. Wielokrotnie udowadniano, że to właśnie proste i praktyczne zajęcia przynoszą najlepsze rezultaty w team buildingu. W całym procesie chodzi o stworzenie środowiska, w którym zdrowa rywalizacja daje impuls do komunikacji i sprawnego, wspólnego działania, które przyniesie rezultat w postaci zwycięstwa. Umiejętności te pracownicy przenoszą później na środowisko zawodowe. Grupa, która zaczęła się rozumieć i dążyć do wspólnego celu jest lepiej zmotywowana do pracy, a także chętniej do niej przychodzi. Zauważalny jest również spadek nagłych odejść, których powodem często bywała zła atmosfera w miejscu pracy. Wszyscy możemy przyznć, że nIkt nie lubi przychodzić do pracy jak do szkoły.

Team building jest dla każdego! Bez względu na staż pracowników, pełnione funkcje, wziąć w nim udział powinni bezwzględnie wszyscy w firmie. Nawet szefostwo! Często dzięki temu możemy diametralnie zmienić zdanie o naszych przełożonych, którzy okazują się nie być wcale tacy źli.

Sprawnie przeprowadzony team building to również znakomita reklama dla firmy. Wieść o świetnych relacjach w firmie, dobrej atmosferze, a także o tym, że pracodawca dba o pracowników organizując dla nich zajęcia integracyjne, team buildingowe czy zwykłe imprezy szybko się roznosi. Wszyscy, którzy rozważają przejście procesu rekrutacyjnego w takim przedsiębiorstwie z pewnością odnajdą pozytywne opinie w internecie, co może skutecznie ich zachęcić i sprawić, że ich wszelkie obawy znikną.

maszyna goldberga, team building
team building maszyna goldberga

Kiedy i jak organizować zajęcia team buildingowe? Ich forma może być różnoraka. Budowanie zespołu może odbyć się w trakcie wyjazdu integracyjnego, eventu o podobnych charakterze czy też w formie warsztatów integracyjnych czy szkoleń. Organizacja takich wydarzeń na własną rękę może być jednak często problematycznym i karkołomnym zadaniem. Dlatego też warto rozważyć zlecenie realizacji takiego eventu firmie zewnętrznej, która zajmuje się tym zawodowo. W tym miejscu zaprosimy Was do działu kontakt 🙂

team building, olimpiada firmowa, event plenerowy
firmowy team building