Budowanie zespołu nie kończy się na motywacyjnych mowach na przerwie śniadaniowej. Co więcej, team building dzieje się także poza pracą, gdzie personel nie musi w ramach dodatkowego stresu rozmawiać jeszcze o tym, jak się integrować. Zacieśnianie więzi pomiędzy członkami kadry powinno odbywać się w ramach przyjemnych aktywności, które niekoniecznie łączą się z pracą i niekoniecznie stanowią przydatne narzędzia w codziennych wyzwaniach zawodowych. Jak odbywa się prawdziwy i skuteczny team building? Jakie sposoby są najlepsze na scalanie zespołu? O czym należy pamiętać?
Zalety integracji, także w czasie pandemii
Tworzenie i zacieśnianie relacji w zespole jest istotne w każdej pracy. Jako prezesi firm czy właściciele dużych przedsiębiorstw, nie możemy po prostu sprowadzić sobie ludzi, zatrudnić ich i kazać „się dogadać”. W dzisiejszych czasach każdy szanujący się biznes wie, że nie działa to w ten sposób. Jeśli chcemy mieć skuteczny i wydajny zespół na swoim pokładzie, musimy pomóc mu się stworzyć, zaufać sobie i zwyczajnie polubić się wewnątrz niego. W przeciwnym wypadku cała ciężka praca rekrutacyjna pójdzie na marne. Jakie są najbardziej polecane formy team buildingu? Ano te, które łączą się z zabawą – i te, które nie odbywają się w godzinach pracy. Personel musi mieć poczucie więzi także poza stanowiskiem pracy, a poszczególni jego członkowie nie mogą być dla siebie jedynie numerami w inwentarzu.
Co zafundować naszym pracownikom?
Jeśli zdecydujemy się na tak zwany team building bierny, zapraszamy naszych współpracowników do obejrzenia i bycia świadkiem czegoś ciekawego. Na przykład, możemy pokusić się o zaproszenie znanego zespołu lub grupy kabaretowej do występy dedykowanego wyłącznie zatrudnionym przez nas osobom. Możemy także porwać się na zatrudnienie na jeden wieczór popularnego stand-upera, która rozbawi zaproszonych gości do łez. Bierna integracja to bardzo dobry pomysł na pozwolenie kadrze na wzięcie głębokiego oddechu i odprężenie się w trakcie dedykowanej im dobrej rozrywce.
Gdyby jednak do gustu bardziej przypadł nam team building czynny, proponujemy naszym gościom aktywny udział w wydarzeniu, które dla nich organizujemy. Na przykład może być to Mega Teleturniej, w trakcie którego pracownicy grają w popularnych „Milionerów” czy „Koło fortuny” albo zawsze mile widziane na imprezach „Kalambury”. Możemy także pokusić się o coś bardziej wyszukanego i zaprosić wszystkich na degustację wykwintnych alkoholi lub zorganizować warsztaty kulinarne. Form czynnego spędzania czasu w ramach budowania zespołu jest wiele a forma online (czyli z uczestnikami biorącymi udział za pośrednictwem Internetu i pozostającymi w domu) może nawet uatrakcyjnić ten sposób integracji.
Wszystkie powyższe propozycje możemy zorganizować dla Was także w formie online.